Program

Attachment language: Greek File type: PDF document Conference Program
Updated: 16-03-2017 12:59 - Size: 392.98 KB
Attachment language: Greek File type: Calendar data Program (iCalendar for Smartphones)
Updated: 16-03-2017 12:59 - Size: 24.41 KB

The social event will be held on Tuesday, October 9th, 2012 at the “Corfu Sailing Club”, popularly known as Π.Ο.Ι.Α.Θ. (read POIATH). The “Corfu Sailing Club” is located inside the old fortress of Corfu town, in the center of the city, which was built by the Venetians on top of the Byzantine buildings of the medieval city. On the north side of the fortress, an old stone-paved street leads you to the harbor of the medieval city of Mandraki, which was the first port of Corfu. The restaurant of the Sailing Club stands there, in a truly idyllic location next to the sea, combining taste and history in a unique way, in an environment that is unlikely to leave you unmoved.

 
        Κυριακή, 7/10/2012  
20:00 21:30 Συνεδρίαση Δ.Σ. ΕΛ.ΙΝ.Α.  
1η Ημέρα     Δευτέρα, 8/10/2012  
8:30 9:30     Εγγραφή Συνέδρων  
9:30 10:00     Τελετή Έναρξης - Χαιρετισμοί  
10:00 10:45     Κεντρική Ομιλία: Ηχος & Εικόνα, Αρχιτεκτονική & Μουσική Νικόλαος Τσινίκας
10:45 11:15     Διάλειμμα Καφέ  
11:15 12:30 Συνεδρία M1: Αρχιτεκτονική Ακουστική Προεδρείο: Ν. Τσινίκας, Θ. Τιμαγένης
M1.1 11:15-11:30 Ακουστικός σχεδιασμός αιθουσών rock μουσικής. Επισκόπηση σύγχρονων εξελίξεων Αλεξάνδρα Σωτηροπούλου, Γεώργιος Πουλάκος, Ιωάννης Καραγιάννης και Νάντια Σαββοπούλου
M1.2 11:30-11:45 Ακουστική μελέτη της αίθουσας πολλαπλών χρήσεων του Δημοτικού σχολείου Γωνιάς Ρεθύμνου Μιχαήλ Ευάγγελος Τερζάκης, Σπύρος Μπρέζας, Ευθύμιος Μπακαρέζος και Νεκτάριος Παπαδογιάννης
M1.3 11:45-12:00 Συνδυαστική Διερεύνηση Παραμέτρων Αξιολόγησης Οπτικών και Ακουστικών Ανέσεων σε Σχολικά Κτίρια της Ξάνθης Ελίνα Αθανασιάδου, Μάρα Μπούση, Ξένια Πάστερνακ και Νίκος Μπάρκας
M1.4 12:00-12:15 Ακουστική μελέτη σχολικών αιθουσών Μέσης Εκπαίδευσης Κωνσταντίνος Μπακογιάννης, Γεώργιος Καμπουράκης και Τηλέμαχος Καραντζάς
M1.5 12:15-12:30 Η σημασία της τεχνικής σκηνής στην ακουστική των χώρων συνάθροισης κοινού Γεώργιος Χατζηγεωργίου και Αθανάσιος Θάνος
12:30 13:30 Συνεδρία M2: Ακουστική Αρχαίων Θεάτρων Προεδρείο: Γ. Μουρτζόπουλος, Γ. Καμπουράκης
M2.1 12:30-12:45 Σύγχρονες μέθοδοι ακουστικής μελέτης των Αρχαίων Ελληνικών και Ρωμαϊκών θεάτρων Κωνσταντίνος Αγγελάκης και Νίκος Μπάρκας
M2.2 12:45-13:00 Μια προσέγγιση στην ακουστική εξέλιξη των Αρχαίων Ελληνικών και Ρωμαϊκών ωδείων Γιώργος Καραδέδος, Παναγιώτης Καραμπατζάκης και Βασίλης Ζαφρανάς
M2.3 13:00-13:15 H ακουστική των αρχαίων θεάτρων: επισκόπηση επιστημονικών εξελίξεων Αλεξάνδρα Σωτηροπούλου, Γεώργιος Καμπουράκης και Αλεξάνδρα Καφάση
M2.4 13:15-13:30 Ακουστικές και περιβαλλοντικές μετρήσεις στο Αρχαίο θέατρο της Επιδαύρου Μερκούριος Κουντουράς και Σωτήρης Ψαρράς
13:30 15:00     Διάλειμμα για Γεύμα  
15:00 16:00 Συνεδρία M3: Περιβαλλοντική Ακουστική, Ηχορύπανση και Μετάδοση Θορύβου Προεδρείο: Ν. Μπάρκας, Α. Σωτηροπούλου
M3.1 15:00-15:15 Κέντρα διασκέδασης σε Βόλο και Ιωάννινα: Θόρυβοι λειτουργίας και προβλήματα ηχοπροστασίας των εγγύς κατοικιών Γιώργος Κωστής, Λευτέρης Παϊδάς, Δημήτρης Πλιάτσικας και Νίκος Μπάρκας
M3.2 15:15-15:30 CNOSSOS-EU: The European program on Common NOise ASSessment MethOdS for strategic noise mapping in EU as specified in the Directive 2002/49/EC Κωνσταντίνος Βογιατζής και Στέλιος Κεφαλόπουλος
M3.3 15:30-15:45 Αξιολόγηση προγράμματος παρακολούθησης του περιβαλλοντικού οδικού κυκλοφοριακού θορύβου από την λειτουργία της Αττικής Οδού (2008-2011) Κωνσταντίνος Βογιατζής
M3.5 15:45-16:00 Ηχομόνωση εναλλάκτη ηλεκτροπαραγωγού ζεύγους με νέα σύνθετα ηχομονωτικά και ταυτόχρονα ηχοαπορροφητικά υλικά Ηλίας Κωστάζος
16:00 17:00 Συνεδρία M4: Υποβρύχια και Εφαρμοσμένη Ακουστική Προεδρείο: Μ. Ταρουδάκης, Π. Μενούνου
M4.1 16:00-16:15 Σχεδιασμός θαλάσσιου ακουστικού παρατηρητηρίου Μιχάλης Ταρουδάκης
M4.3 16:15-16:30 Τρισδιάστατη απεικόνιση ολικού πεδίου νανο-ακουστικών κυμάτων σε μεταλλικές και διηλεκτρικές επιφάνειες με τη χρήση παλμικών πηγών laser Ι. Ορφανός, Β. Δημητρίου, Ε. Κασελούρης, Σ. Μπρέζας, Ε. Μπακαρέζος, Μ. Ταταράκης, Ν. Βάινος και Ν.Α. Παπαδογιάννης
M4.4 16:30-16:45 Μελέτη του συχνοτικού εύρους απορρόφησης σε συστοιχία συντονιστών Σπύρος Πολυχρονόπουλος, Δημήτρης Σκαρλάτος και Ιωάννης Μουρτζόπουλος
M4.5 16:45-17:00 Πειραματική έρευνα ανάπτυξης ηχοαπορροφητικών χαμηλών συχνοτήτων Γ. Πουλάκος, Θ. Αργουδέλης και Ν. Αργουδέλης
20:30 22:00     Sound Event  
 
2η Ημέρα     Τρίτη, 9/10/2012  
9:30 11:30 Συνεδρία Τ1:Επεξεργασία Ακουστικού Σήματος Προεδρείο: Γ. Καλλίρης, Α. Φλώρος
Τ1.1 9:30-9:45 Automated identification of Makam scales in Cypriot folk music Andreas Neocleous, Maria Panteli, Nicolai Petkov and Christos Schizas
Τ1.2 9:45-10:00 Μελέτη και υλοποίηση του κριτηρίου ενόχλησης από ηχώ, σε κλειστούς χώρους Γαβριήλ Καμαρής και Ιωάννης Μουρτζόπουλος
Τ1.3 10:00-10:15 Ανάλυση ηχητικών σημάτων και συναρτήσεων μεταφοράς χώρων σε συνθήκες αντήχησης με όρους εντροπίας και πληροφορίας Στυλιανός Ποτηράκης και Νικόλαος - Αλέξανδρος Τάτλας
Τ1.4 10:15-10:30 Τεχνικές ταξινόμησης ηχητικών συμβάντων σε ραδιοφωνικές μεταδόσεις και η αξιοποίηση της στερεοφωνικής πληροφορίας Ρήγας Κωτσάκης, Γεώργιος Καλλίρης και Χαράλαμπος Δημούλας
Τ1.5 10:30-10:45 Ημιτονοειδής ανάλυση και σύνθεση ηχητικών σημάτων για αναπαραγωγή χαμηλών συχνοτήτων Αλέξανδρος Τσιλφίδης, Ελευθέριος-Μάριος Κοτσώνης-Τζάννες και Ιωάννης Μουρτζόπουλος
Τ1.6 10:45-11:00 Ανάλυση και εκτίμηση του ακουστικού περιβάλλοντος απευθείας από ηχητικά σήματα Ελευθερία Γεωργαντή και Γιάννης Μουρτζόπουλος
Τ1.7 11:00-11:15 Υλοποίηση επεξεργαστή ηχητικών σημάτων με έμφαση στα μεταβατικά φαινόμενα Κωνσταντίνος Καραμήτας, Αλέξανδρος Τσιλφίδης και Γιάννης Μουρτζόπουλος
Τ1.8 11:15-11:30 Analysis of plosives, affricates voice onset time (VOT) in Uyghur Zulpiye Aman
11:30 12:00     Διάλειμμα Καφέ  
12:00 13:30 Συνεδρία Τ2: Κτιριακή Ακουστική Προεδρείο: Αθ. Τροχίδης, Δ. Σκαρλάτος
T2.1 12:00-12:15 Αιτιολογημένη εκτίμηση της απαιτούμενης ηχοπροστασίας μεταξύ χώρων Gottfried Schubert
T2.2 12:15-12:30 Ηχομόνωση και διαρρύθμιση της Νεοελληνικής κατοικίας: οι δεκαετίες 20 - 30 Ρίκα Δεληγιαννίδου και Νίκος Μπάρκας
T2.3 12:30-12:45 Προβλήματα ακουστικής – ηχομόνωσης και ηχοπροστασίας σε πολιτιστικά κτίρια μεσαίου και μικρού μεγέθους. Το παράδειγμα του Ιδρύματος «Μιχάλης Κακογιάννης» Θεόδωρος Τιμαγένης
T2.4 12:45-13:00 Ηχομονωτική ικανότητα κτιριακών προσόψεων σύγχρονης τεχνολογίας: Δικέλυφες όψεις Ε. Καρνάρη, Ε.Σ. Αυγουστοπούλου, Α. Σωτηροπούλου, Γ. Πουλάκος και Τ. Καρατζάς
T2.5 13:00-13:15 Ηχομονωτική ικανότητα κτιριακών προσόψεων σύγχρονης τεχνολογίας: Ελαφρά διαχωριστικά πετάσματα Ε.Σ. Αυγουστοπούλου, Ε. Καρνάρη, Α. Σωτηροπούλου, Γ. Πουλάκος και Τ. Καρατζάς
T2.6 13:15-13:30 iReflectors – Έξυπνοι ακουστικοί ανακλαστήρες από σύνθετα υλικά Διονύσιος Κατερέλος, Κωνσταντίνος Δρόσος, Αναστάσιος Κόκκινος, Στυλιανός - Ιωάννης Μιμιλάκης και Ανδρέας Φλώρος
13:30 15:00     Διάλειμμα για Γεύμα  
15:00 16:30     Ειδική συνεδρία: "Ακουστικός Σχεδιασμός και Πολυμέσα: Παρουσίαση του Μεταπτυχιακού Προγράμματος Σπουδών του Ελληνικού Ανοικτού Πανεπιστημίου-Σχολή Εφαρμοσμένων Τεχνών"   
Attachment language: Greek File type: PDF document Special Session Program [v2.0]
Updated: 16-03-2017 12:59 - Size: 144.41 KB
Συντονιστές: Eιρ. Μαυρομμάτη
και Ν. Α. Τάτλας
16:30 17:45 Συνεδρία Τ3: Γενική - Μουσική Ακουστική και Ηλεκτροακουστική Προεδρείο: Γ. Παπανικολάου, Γ. Παπαδέλης
T3.1 16:30-16:45 Δυνατότητες συλλογής και μετατροπής διάχυτης ακουστικής ενέργειας Χαράλαμπος Παπαδάκος και Ιωάννης Μουρτζόπουλος
T3.2 16:45-17:00 Διαδικτυακή πλατφόρμα εκτίμησης συναισθημάτων από ηχητικά δεδομένα Κωνσταντίνος Δρόσος, Ανδρέας Γιαννακουλόπουλος και Ανδρέας Φλώρος
T3.3 17:00-17:15 Σχεδιασμός συστήματος ηχοτροφοδοσίας γραμμικής συστοιχίας σε μεγάλη αίθουσα πολλαπλών χρήσεων, χρησιμοποιώντας προσομοίωση σε υπολογιστή και μετρήσεις εκθετικής σάρωσης ημιτόνου Μάριος Γιουβανάκης, Χρήστος Σεβαστιάδης και Γεώργιος Παπανικολάου
T3.5 17:15-17:30 Η επαυξημένη ηχητική πραγματικότητα ως φορέας ανάπτυξης ηχητικών παιχνιδιών Νίκος Μουστάκας, Ανδρέας Φλώρος και Νικόλαος Γρηγόριος Κανελλόπουλος
18:00 20:00 Γενική Συνέλευση ΕΛ.ΙΝ.Α.  
21:00 23:00     Δείπνο Συνεδρίου  
 
3η Ημέρα     Τετάρτη, 10/10/2012  
9:30 10:45 Συνεδρία W1: Ακουστική Οικολογία και Βιοακουστική Προεδρείο: Α. Μνιέστρης, Σπ. Κουζούπης
W1.1 9:30-9:45 Ηχοτοπία της Κεφαλονιάς: Ψηφιακή καταγραφή και διεπιστημονική μελέτη κατά την εκπαιδευτική διαδικασία Απόστολος Λουφόπουλος, Διονύσιος Κατερέλος, Μηνάς Εμμανουήλ και Θεοφάνης Μαραγκός
W1.2 9:45-10:00 Το ηχοτοπίο ως παράμετρος του αστικού σχεδιασμού: Διερεύνηση και εφαρμογή Καλλιόπη Χουρμουζιάδου και Κωνσταντίνος Σακαντάμης
W1.3 10:00-10:15 Πλαίσιο για την δημιουργία ενός επιτόπιου πειραματικού ηχομουσείου Αιμιλία Καραποστόλη, Αθανασία Δ. Κυριακίδου και Νίκος Τσινίκας
W1.4 10:15-10:30 Καταγραφή του ήχου ψαριών σε μικρά ενυδρεία και τα χαρακτηριστικά του ήχου σε σχέση με τον μηχανισμό παραγωγής του Ζαμπία Τριπολιτάκη, Νικολία Δασκαλάκη, Σπύρος Κουζούπης και Παναγιώτης Παπαδάκης
W1.5 10:30-10:45 Classification of experimental mice ultrasonic vocalizations using machine learning techniques Andreas Neocleous, Spyros Kouzoupis and Irene Athanassakis
10:45 11:15     Διάλειμμα Καφέ  
11:15 12:15 Συνεδρία W2: Ακουστικές Μετρήσεις Προεδρείο: Χ. Αντωνόπουλος, Στ. Ποτηράκης
W2.1 11:15-11:30 Investigating experimentally the characteristics of leak noise in plastic water-filled pipes Anastasia Papastefanou, Phillip Joseph and Michael Brennan
W2.2 11:30-11:45 Ανάπτυξη συστήματος ηχομέτρησης σε φορητή πλατφόρμα κινητής τηλεφωνίας Αντώνιος Σαρρής και Ανδρέας Φλώρος
W2.3 11:45-12:00 Σχεδιασμός και ανάπτυξη λογισμικού περιβάλλοντος ηχομέτρησης σε έξυπνο τηλέφωνο (iPhone) Λάζαρος Βρύσης, Χαράλαμπος Δημούλας, Γεώργιος Καλλίρης και Γεώργιος Παπανικολάου
W2.4 12:00-12:15 Επεξεργασία μετρήσεων θορύβου ελικοπτέρου Πηνελόπη Μενούνου και Πέτρος Κονδύλης
12:15 13:00     Λήξη Συνεδρίου  

Sponsors

Media Sponsors